Badanie USG bioderek wykonuje się u maluszków. Badanie jest bezpieczne oraz całkowicie bezbolesne. Trwa jedynie kilkanaście minut, a daje sporą wiedzę. Pozwala nam wykryć dysplazję stawów biodrowych, a więc jedną z najcięższych wrodzonych wad. Badanie USG bioderek kiedy wykonać? Jak wygląda badanie? Odpowiedzmy sobie na te pytania.
Wskazania do badania
USG bioderek pozwala nam sprawdzić stawy biodrowe niemowlęcia. Powinniśmy je wykonywać profilaktycznie u wszystkich dzieci do szóstego czy też ósmego miesiąca życia, a nie tylko u dzieci, u których po porodzie stwierdzono pewne nieprawidłowości. Dlaczego?
USG bioderek pozwala na wykrycie schorzeń oraz wad, jak i także deformacje stawów biodrowych, które się pojawiły na etapie płodowego życia dziecka bądź też podczas samego porodu, ale i te, które w późniejszym okresie powstały. Wskazaniem szczególnym do przeprowadzania USG są przeróżne niepokojące objawy, na przykład niezdolność poruszania udem w stronę zewnętrzną, różna budowa nóg czy też różna długość nóg.
Kiedy wykonać badanie oraz jak często je robić?
USG bioderek u niemowlaków, u których bezpośrednio po narodzinach lekarz nie wykrył żadnych nieprawidłowości w obrębie biodrowych stawów, powinniśmy wykonywać przynajmniej kilka razy. Najlepiej trzy bądź też cztery. O tym jednak decyduje lekarz. Konieczność powtarzania badań jest związana z tym, że biodra naszego dziecka się cechują mocną plastycznością oraz zmianami dynamicznymi w budowie, co jest związane z procesem intensywnym wzrastania maluszka.
Najważniejsze jest to, aby trafić na dobrego lekarza. Sami od siebie również powinniśmy nieco poczytać na ten temat https://vistulaclinic.pl/ultrasonografia-dziecieca/ Będziemy mieli pełen obraz sytuacji. O sam przebieg badania nie powinniśmy się martwić, ponieważ jest szybkie, nieinwazyjne i co najważniejsze jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Zadbajmy o jego regularne wykonywanie, a będziemy mieli pewność, że naszemu dziecka nic poważnego nie dolega.